Obec Tachty podľa ustanovenia § 6 ods. 1 v súvislosti s ustanovením § 4 ods. 5 bod 2. a zároveň podľa ustanovenie § 6 ods. 2 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov v nadväznosti na ustanovenie § 69 ods. 2 zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov vydáva
NÁVRH
V š e o b e c n e z á v ä z n é n a r i a d e n i e
č. 2/2022
o ochrane verejnej zelene a drevín, ktoré sú súčasťou verejnej zelene
Návrh VZN vyvesený na úradnej tabuli dňa: 22.04.2022
Návrh VZN vyvesený na webovom sídle dňa: 22.04.2022
Návrh VZN zvesený z úradnej tabule dňa: .....................
Vyhodnotenie pripomienok k návrhu VZN dňa:............................
Na VZN sa obecné zastupiteľstvo uznieslo dňa:..............................
VZN vyvesené na úradnej tabuli dňa:......................
VZN zvesené z úradnej tabule dňa: ...................................
VZN nadobudlo účinnosť dňa: ......................................
PRVÁ ČASŤ
Základné ustanovenia
Článok 1
Úvodné ustanovenia
- Účelom Všeobecne záväzného nariadenia č. 2/2022 o ochrane verejnej zelene a drevín, ktoré sú súčasťou verejnej zelene (ďalej len „nariadenie“) je vymedzenie podmienok pre udržiavanie, výsadbu a ochranu verejnej zelene, ako aj podmienok ochrany drevín, ktoré sú súčasťou verejnej zelene na území obce Tachty (ďalej len „obec“) ako jednej z významných zložiek životného prostredia.
- Toto nariadenie vymedzuje:
- zásady a postupy pri výsadbe, udržiavaní a ochrane verejnej zelene;
- podrobnosti vo veci ochrany drevín, ktoré sú súčasťou verejnej zelene.
- Všetky činnosti, zásady a postupy súvisiace s výsadbou, údržbou a ochranou verejnej zelene musia byť v súlade s platným územným plánom, miestnym územným systémom ekologickej stability a ostatnými záväznými dokumentmi obce.
Článok 2
Vymedzenie základných pojmov
- Zeleň podľa tohto nariadenia sú stromy, kry a byliny rastúce v prirodzenom alebo architektonicky upravenom prostredí na pozemkoch a ich častiach ako plošné útvary alebo ako solitéry. Súčasťou zelene sú aj konštrukčné prvky, napr. opory, držiaky, konštrukcie na vedenie rastlín.
- Verejnou zeleňou sa rozumie plocha zelene vo vlastníctve a v oprávnenom užívaní obce, ktorá je verejnosti voľne prístupná. Jedná sa predovšetkým o parky, zeleň obytných súborov, sprievodnú zeleň miestnych komunikácií a ďalšie.
- Vyhradenou zeleňou sa rozumie verejná zeleň, ktorej užívanie je obmedzené časom alebo druhom návštevníkov. Jedná sa predovšetkým o zeleň cintorínov, športových a rekreačných areálov a iné.
- Oprávneným užívateľom pozemku pre účely tohto nariadenia sa rozumie fyzická alebo právnická osoba, ktorá užíva pozemok na základe platných právnych predpisov, na základe zmlúv a na základe rozhodnutí orgánov verejnej správy alebo súdu.
- Verejným priestranstvom sú verejnosti prístupné pozemky vo výlučnom vlastníctve obce, ktoré sú svojím účelom určené na všeobecné užívanie verejnosťou a ktoré sú verejnosti prístupné – najmä cesty, miestne komunikácie, chodníky, námestia, verejná zeleň – okrem tých, ktoré sú vo vlastníctve fyzických a právnických osôb alebo ku ktorým majú tieto osoby právo hospodárenia.
DRUHÁ ČASŤ
Správa, údržba, výsadba a ochrana verejnej zelene
a ochrana drevín, ktoré sú súčasťou verejnej zelene
Článok 3
Správa verejnej zelene
- Správu verejnej zelene a vyhradenej zelene vykonáva obec.
- Správa verejnej zelene na území obce zahrňuje:
- evidovanie, vyhodnocovanie a aktualizovanie údajov o stave verejnej zelene;
- zabezpečovanie dokumentácie týkajúcej sa verejnej zelene (dokument miestneho územného systému ekologickej stability a dokument starostlivosti o dreviny);
- vypracovávanie podkladov pre rozpočet obce;
- kontrolu výkonu prác na plochách verejnej zelene;
- povoľovanie zásahov do verejnej zelene;
- kontrolovanie a preberanie plôch verejnej zelene po rozkopávkach a iných zásahoch;
- vydávanie súhlasu vlastníka alebo oprávneného užívateľa pozemku k výrubom drevín v súlade s platnými právnymi predpismi;
- spoluprácu s orgánmi ochrany prírody a krajiny, štátnej správy, neziskovými organizáciami a obyvateľmi obce;
Článok 4
Údržba verejnej zelene
- Údržba verejnej zelene je jej nepretržité udržiavanie v dobrom kondičnom a zdravotnom stave tak, aby mohla plniť funkcie podľa svojho umiestnenia v urbanizovanom prostredí alebo vo voľnej krajine.
- Verejná zeleň musí byť udržiavaná a zveľaďovaná podľa ekologických, urbanistických, estetických, biotechnických a bezpečnostných zásad. Plánovitá a pravidelná údržba verejnej zelene musí vytvárať vhodné podmienky pre jej optimálny rast a vývoj.
- Údržbu verejnej zelene vykonáva obec, pričom zabezpečuje:
- údržbu plôch verejnej zelene v takom zdravotnom a estetickom stave, ktorý nenarúša celkový vzhľad urbanizovaného prostredia (kosenie, hrabanie, okopávanie polievanie, rez a výrub drevín, náhradná výsadba drevín a pod.);
- výkon odborných technických a záhradníckych činností súvisiacich s výsadbou, ošetrovaním a ochranou všetkých prvkov a plôch verejnej zelene;
- pravidelnú údržbu zabezpečujúcu požadovanú veľkosť a tvar korún stromov, krov, živých plotov, záhonov;
- údržbu veľkosti a tvaru zelene tak, aby nepresahovala na susediace pozemky a bol zabezpečený dostatočný rozhľadový trojuholník na miestnych komunikáciách a križovatkách a nebola ohrozená bezpečnosť cestnej premávky;
- údržbu plôch zelene v takom stave, aby nedochádzalo k šíreniu burín a inváznych rastlín.
Článok 5
Výsadba zelene
- Výsadbu na plochách verejnej zelene zabezpečuje obec podľa územno-plánovacej dokumentácie, miestneho územného systému ekologickej stability a ostatných záväzných dokumentov mesta.
- Na plochách verejnej zelene nie je dovolené vysádzať rastliny bez vedomia a písomného súhlasu obce.
- Fyzická alebo právnická osoba, ktorá má záujem o výsadbu rastlín na plochách verejnej zelene je povinná požiadať o písomný súhlas obec ako správcu verejnej zelene a následne rešpektovať podmienky uvedené v súhlase.
Článok 6
Ochrana a užívanie verejnej zelene a ochrana drevín, ktoré sú jej súčasťou
- Ochrana verejnej zelene a drevín je komplexná činnosť zameraná na udržanie ich ekologických a estetických funkcií a na predchádzanie jej neodôvodneného odstraňovania. Cieľom ochrany verejnej zelene a drevín je predchádzať a obmedzovať zásahy, ktoré ohrozujú, poškodzujú alebo ničia ich stav a podmienky rastu a vývoja.
- Verejnú zeleň je možné užívať len primeraným spôsobom.
- Pri užívaní verejnej zelene je povinnosťou osôb zachovávať poriadok a čistotu a vyvarovať sa všetkého, čo by viedlo k jej poškodeniu alebo k narušeniu či ohrozeniu účelu, ktorému verejná zeleň slúži.
- Dočasné využitie existujúcich plôch verejnej zelene a plôch určených pre verejnú zeleň musí byť v súlade s ich perspektívnou funkciou a týmto využitím nesmú byť znehodnocované.
- Na plochách verejnej zelene sa za účelom zabezpečenia jej ochrany ako aj ochrany drevín zakazuje:
- odcudzovať, ničiť, trhať, lámať, neodborne alebo bez súhlasu obce orezávať konáre alebo inak poškodzovať nadzemné a podzemné časti stromov a krov a iných okrasných rastlín;
- akýmkoľvek spôsobom znečisťovať trávniky, záhony a ostatné plochy verejnej zelene;
- bez platného povolenia obce vykonávať výkopové práce, uskladňovať (aj dočasne) stavebný materiál, umiestňovať reklamné zariadenia, exteriérové sedenia, prípadne iné zariadenia na verejnej zeleni;
- bez platného povolenia obce umiestňovať reklamné stavby, pódia, maringotky, stánky, zariadenia staveniska, kontajnery na odpad, exteriérové sedenia a terasy, prípadne iné zariadenia, svojvoľne zriaďovať chodníky a iné spevnené plochy;
- užívať verejnú zeleň na účely, ktoré nevhodne vplývajú na jej prirodzené funkcie, ohrozujú jej životaschopnosť a zdravotný stav, napr. vešanie a pripevňovanie akýchkoľvek predmetov a zariadení na dreviny, zastavenie, státie a jazda motorových vozidiel na plochách zelene s výnimkou vozidiel a techniky zabezpečujúcej údržbu verejnej zelene, atď.;
- zakladať ohne, táboriť a využívať plochy verejnej zelene na nocovanie, okrem tej plochy verejnej zelene, ktorá je obcou na niektorý z účelov určená.
- Pri prácach (napr. stavebných a iných) prebiehajúcich v blízkosti drevín je osoba vykonávajúca tieto práce povinná zabezpečiť ochranu existujúcich drevín v dosahu prác pred mechanickým poškodením a pred zhutňovaním koreňového priestoru pojazdom mechanizmov a vozidiel.
- Počas výkonu prác nesmie byť koreňový systém stromov pod korunou zaťažený výkopovou zeminou alebo stavebným materiálom. Výkopová zemina musí byť ukladaná mimo koreňovú zónu stromov, tzn. za vonkajšiu líniu koruny.
- Pokiaľ sa pracovné mechanizmy dostanú do bezprostrednej blízkosti drevín, je ich nutné zabezpečiť pred mechanickým poškodením obalením jutovinou, debnením, vyviazaním konárov alebo iným spôsobom zabraňujúcim možnému poškodeniu.
- Počas výkopových prác musí byť výkopová ryha vedená minimálne 1,5 m od kmeňa dreviny a korene stromov o priemere väčšom ako 3 cm nesmú byť prerušené. Pokiaľ dôjde k ich prerušeniu v letnom období, je nutné ich chrániť pred vysychaním zakrytím nasiakavou tkaninou. Tkanina musí byť neustále udržiavaná vo vlhkom stave.
- Pokiaľ dôjde počas prác k akémukoľvek poškodeniu dreviny, je stavebník povinný zabezpečiť jej odborné ošetrenie fyzickou alebo právnickou osobou oprávnenou vykonávať takúto činnosť.
TRETIA ČASŤ
Záverečné ustanovenia
Článok 7
Spoločné ustanovenia
Kontrolu dodržiavania ustanovení tohto VZN vykonáva obec prostredníctvom starostu, osôb poverených obcou a hlavného kontrolóra obce.
Článok 8
Účinnosť
Na tomto nariadení sa uznieslo obecné zastupiteľstvo v Tachtách na svojom zasadnutí dňa .............................. a nadobúda účinnosť ..............................
Július Molnár
starosta obce